Yağlı Boya Tabloları Korumak İçin 3 Yol !

yagli-boya-tablolar

Değerli yağlı boya tablolarınız halihazırda bulduğu durum değeri için önemlidir. Satın aldığınız tablolarınız korumak için bazı uygulamalar yapmanız önemlidir.

1 ) Tablolarınızı Korumak

Resminizin Tozlarını Alın. Öncelikle toz alırken buna uygun bir fırça kullanmanız gereklidir. Tozun aşağıya doğru yuvarlanması için resminizi güvenli bir platform üzerinde öne doğru eğin. Resminizi güvenli şekilde sabitledikten sonra , ileri ve geri yaparak tozları alabilirsiniz.

- Eğer boya da çatlama gibi olaylar oluyorsa resminizin tozunu almayın.

- Sert bezler kullanmayın. Vernik veya boya ile etkileşim olabilecek su , sprey veya temizleyiciler kullanmayın. Fırçanız yok ise yumuşak bir mikrofiber bez de kullanabilirsiniz.

Nem bir tabloyu ve çerçevesini bozabilir ve deforme edebilir, bu nedenle tabloları dikkatli bir şekilde saklamanız önemlidir. Yağlı boya tablolarınızı saklarken korumak için kağıt mendil, nefes alabilen çarşaflar veya köpük kullanın. Nemi hapsedebileceği için balonlu naylon gibi malzemeler kullanmaktan kaçının.
Resmin hava sirkülasyonu olduğundan emin olun.
Böceklere, hayvanlara veya toza meyilli olmayan bir alanda saklayın.

Bu korumayı yapabilmek için profesyonel yardım alabilirsiniz.

Resminizi yeniden cilalayın. Bir resmi yeniden cilalamadan önce, size tavsiyede bulunabilmeleri için bir profesyonele danıştığınızdan emin olun.

2 ) Tablolarınızı Ele Almak

Bir seferde bir resim ile ilgilenin. Her resim, herhangi bir şekilde zarar görmemesi için kendi özel dikkatini gerektirir.Tabloları taşırken veya saklarken üst üste yığmaktan kaçının, çünkü bu kolayca onlara zarar verebilir ve değerlerini azaltabilir.

Bir tablo kendinizi hareket ettiremeyecek kadar büyükse yardım alın.

Resminiz çizdirmemeye dikkat edin.

Bir resmi taşırken resmi çerçevesinden tutun. Bir tablo taşıyorsanız, ellerinizi yıkayın ve sanatın yüzeyine dokunmaktan kaçının. Her iki elinizi de kullanın ve ellerinizi çerçevenin her iki tarafında güvenli bir şekilde ortalayarak resmi çerçeveden kaldırın.
Elinizdeki doğal yağlar parmak izi bırakabilir ve bir tablonun değerine zarar verebilir.

Tabloyu çizebilecek mücevherleri veya diğer keskin aksesuarları çıkarın.

Yanlış çerçevelemeyi düzeltin.

3 ) Tablolarınız Sergilemek

Resminizi doğrudan güneş ışığından ve ısıdan uzak tutun.
Resimlerinizi ısıya maruz bırakmak çatlama ve kabarmalara neden olabilir.
Sıcaklığı 21-24 derece arasında tutun.

Nemden uzak tutun. Nemli bir bodrum katı, çatı katı, banyo veya mutfak gibi yüksek nemli  alanlardan kaçının.
Nemli alanlar, sanatınızda bir profesyonel tarafından çıkarılması gereken küf oluşumuna neden olabilir.
Nem seviyesini %40 ile %60 arasında tutun.
Bir nem alma cihazı satın almak, evinizdeki nemi düzenlemenize yardımcı olabilir.

Ultraviyole ışığa uzun süre maruz kalmayı önleyin. UV ışıkları, restorasyon çalışmaları için resimleri incelemek için kullanılır, ancak uzun süreler boyunca kullanılmamalıdır. UV ışığının boya yüzeyindeki yansıması çatlama veya kalkmaya neden olabilir. Tablonuzu incelerken, işiniz bittiğinde, onu incelemek için kullanılan tüm UV ışıklarını kapattığınızdan emin olun.
Yağlı boyada kullanılan bazı boyalar ve renklendiriciler, UV ışınlarına maruz kaldıklarında zamanla solup matlaşacaktır.

Ahşap saplamalara vidalanmış boyama kancaları kullanın. Resminizi asla alçıpan kullanarak duvara vidalamayın. Ahşap saplamaları bulmak için bir saplama bulucu kullanın, ardından resminizi duvara sabitlemek için boyama kancalarını kullanın. Güvenli olduğundan ve bir tarafa eğilmediğinden veya hareket etmediğinden emin olun. Boyama kancaları, sanatın düşmesini engelleyerek sanatınıza ve duvarınıza zarar verebilir.
Resmi asarken bir mezura ve terazi kullandığınızdan emin olun.
Çerçeve vidalarınız olmadığı sürece asla doğrudan çerçeveyi delmeyin.

Resminizi pleksiglas veya cam altında sergileyin. Bir cam veya pleksiglas kaplama, değerli tabloları sergilerken alabileceğiniz ek bir önlemdir. Bu onları tozdan veya açık alanda oluşabilecek istenmeyen parmak izlerinden koruyacaktır.
Müze sınıfı camlar ve bazı pleksiglaslar da boyanın uzun süre güneş ışığına maruz kalmasından zarar görmesini önlemek için UV filtreleme özelliğine sahiptir.
Normal cam daha ağırdır ve kırılması daha kolaydır, ancak pleksiglas, yağlı boya tablonuzla uzun süre etkileşime girebilecek bir polimerdir.

Tablolarımıza Aşağıdaki Linklerden Göz Atabilirsiniz.

Yağlı Boya Tablolar

Hat Sanatı

Dokulu Dijital Baskı Tablolar

Etiketler: Yağlı Boya Tablolar Hakkında Yazı
Ağustos 18, 2022
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı